Co to jest prąd budowlany?

Wybudowanie własnego domu często jest w sferze marzeń wielu osób. Jednak od planu do faktycznego postawienia budynku daleka droga. W międzyczasie – konieczne jest zasilenie placu budowy w energię elektryczną, która umożliwi pracę maszyn. Czym jest prąd budowlany i do czego się go wykorzystuje?

Definicja prądu budowlanego

Budowlaną wersją prądu określa się specjalną taryfę, którą oferuje dostawca energii elektrycznej na czas remontu. Energia ta ma służyć zasilaniu niezbędnych maszyn remontowo-budowlanych i jednocześnie, jest jedyną dopuszczoną prawnie formą w przypadku niegotowych budynków.

W chwili obecnej w Polsce obowiązuje zakaz stosowania stałego przyłącza prądu (czyli, mówiąc najprościej, tego wykorzystywanego już po zamieszkaniu domu) do wykonywania prac remontowych. Co istotne, aby uzyskać pozwolenie na budowę, konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków technicznych, umożliwiających korzystanie z łącza tymczasowego w trakcie trwania budowy.

Taryfy prądu budowlanego

Podobnie jak w przypadku stałych łącz, również dla prądu budowlanego (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana) dostawcy energii ustalili kilka taryf, pośród których można wybierać, w zależności od potrzeb oraz preferencji. Przed wyborem warto ustalić z ekipą budowlaną, w jakich godzinach planuje wykonywać prace. Wyboru można dokonać między taryfami o oznaczeniach:

  • jednostrefowa C11 – w takiej sytuacji stawka za kilowatogodzinę mocy jest identyczna bez względu na porę dnia i nocy. Jest najbardziej opłacalną taryfą, gdy prace są wykonywane o różnych porach;
  • dwustrefowa C12a – w takiej sytuacji stawki są dwie i uzależnione są od pory dnia. To idealne rozwiązanie, gdy prace na budowie są zaplanowane z dużym wyprzedzeniem i właściciel jest w stanie określić (na podstawie planu), w których godzinach zużycie energii będzie większe, a w których – dużo mniejsze;
  • dwustrefowa C12b – to opcja, w której niższa stawka obowiązuje nocą. Jest najmniej popularna spośród wszystkich dostępnych, bowiem zakłada wykonywanie większości prac budowlanych w godzinach nocnych.

Wybór odpowiedniej taryfy warto dostosować do tego, w jaki sposób będą wykonywane prace.