trawa

Dlaczego nawóz do trawy nie będzie dobry dla rośliny kwitnącej?

Niektórzy zastanawiają się zapewne, czy nawóz do trawy nie sprawdzi się jako nawóz dla roślin kwitnących lub owocowych. Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – nie. Nawozy powinny zawsze stosowane wyłącznie do odżywiania takich roślin, jakie zaznaczył na opakowaniu producent środka. Z jakiego powodu jest to takie ważne?

Skład nawozu dopasowany do potrzeb

Już na pierwszy rzut oka zauważysz różnicę pomiędzy trawą, kwitnącą pelargonią a krzaczkami truskawek. Nie można się więc dziwić, że każda z tych roślin potrzebuje innych składników odżywczych do tego, by prawidłowo się rozwijać. Bardzo ogólnie można założyć, że każdej roślinie niezbędny do życia jest azot, potas i fosfor. Trzeba jednak pamiętać, że są one potrzebne w zupełnie innych proporcjach. W przypadku trawy chodzi o to, by uzyskać darń, która szybko się regeneruje, jest gęsta i ma soczysty kolor. W przypadku roślin kwitnących chodzi o jak największą ilość prawidłowo wybarwionych kwiatów. W przypadku roślin owocowych chodzi o uzyskanie smacznych i dużych owoców. Właśnie z tego powodu każda z tych roślin będzie potrzebowała innego preparatu.

nawóz do trawy

Inne terminy

W zależności od rodzaju rośliny będzie ona potrzebowała nawożenia w innym terminie. Również z tego względu nie powinno się traktować preparatów do trawy jako środków uniwersalnych. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku nawożenia roślin owocowych, ziół oraz warzyw. W ich wypadku zastosowanie nawozu w nieodpowiednim momencie może prowadzić do zatrucia organizmu osoby, która zje plon. Najbezpieczniej jest więc sięgać po dedykowane środki i używać ich zgodnie z instrukcją.