Fuga epoksydowa – w ekstremalnie trudnych warunkach

Fugi epoksydowe to materiał wykończeniowy, który coraz częściej zastępuje uniwersalne fugi cementowe. I nie ma w tym nic dziwnego – odznaczają się one bardzo wysokimi parametrami, a ich trwałość jest znacznie lepsza i dłuższa. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Epoksydowa fuga dwuskładnikowa

Ten rodzaj materiału wykończeniowego, który wypełnia szczeliny między płytkami czy kafelkami, składa się z dwóch składników. Jest to żywica epoksydowa oraz utwardzacz. Zazwyczaj łączy się je w proporcji 1 : 9, przy czym większą część stanowi żywica. Niektóre warianty mogą również zwierać dodatkowy składnik, jakim jest ozdobny brokat. Dzięki temu przy zastosowaniu fugi epoksydowej można uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne aranżacje.

Właściwości fugi z żywicy

Odznacza się ona bardzo wysokimi parametrami w różnych zakresach. Przede wszystkim jest wysoko:

  • wodoodporna,
  • paroszczelna,
  • wytrzymała.

Poza tym odporna jest całkowicie na takie substancje chemiczne jak oleje, kwasy czy zasady, a także wysokie temperatury. Dzięki temu jej trwałość jest znacznie dłuższa od fugi cementowej. Co istotne, nie zmienia koloru i jest bardzo łatwa w czyszczeniu – wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką.

Gdzie można ją stosować?

Fuga epoksydowa (www) ze względu na wysoką odporność na różnorodne czynniki stosowana była głównie tam, gdzie powierzchnie narażone są prawie przez cały czas na działanie wody, pary, tłuszczów i innych zanieczyszczeń. Są to na przykład laboratoria, baseny, zakłady produkcyjne czy lokale gastronomiczne. Dzięki temu dużo łatwiej utrzymać takie miejsca w czystości i w dobrym stanie.

Obecnie fugę epoksydową coraz częściej stosuje się również w prywatnych domach, w tym przede wszystkim w łazienkach czy kuchniach. Zastosowanie w tych miejscach epoksydowej fugi znacznie wpływa na trwałość i jakość powierzchni z płytek.