Jak poprawić izolację budynku – pianka poliuretanowa

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do tego, aby każdy budynek był jak najbardziej pasywny. Jest to zdecydowana oszczędność w kosztach, jakie ponosi się w sezonie grzewczym. Nie da się tego jednak osiągnąć, jeśli budynek nie będzie szczelny. Izolację termiczną uzyskuje się różnymi metodami, w tym między innymi z pomocą pianki poliuretanowej.

Pianka poliuretanowa pistoletowa

Produkt z ropy naftowej

Pianka poliuretanowa powstaje z dwóch surowców pozyskiwanych z ropy naftowej i są to:
– izocyjanin,
– poliol.

Dodatkowe składniki takie jak stabilizatory, spieniacze i katalizatory, sprawiają, że zachodzi reakcja chemiczna, a w jej wyniku powstaje właśnie piana z poliuretanu. Dzięki wyjątkowym właściwościom znalazł szerokie zastosowanie w takich branżach jak budowlana czy wykończeniowa.

Najważniejsze właściwości

Pianka z poliuretanu odznacza się przede wszystkim wysokimi parametrami termicznymi, odpornością na wilgoć oraz świetną przyczepnością do bardzo różnych powierzchni, np. drewna, betonu, metalu, szkła i plastiku. Jest także po utwardzeniu łatwa w obróbce i zachowuje neutralność chemiczną. Dostępna jest w dwojakiej postaci – o budowie komórkowej zamkniętej oraz otwartej. Ta pierwsza wykorzystywana jest przede wszystkim do izolowania budynków od zewnątrz. Tę drugą stosuje się w środku pomieszczeń.

Efekty zastosowania pianki poliuretanowej

Budynek, w którym została zastosowana, odznacza się dobrą izolacją termiczną, a także akustyczną. Znika problem pojawiającej się we wnętrzu wilgoci, a co za tym idzie, również pleśni czy grzybów. Nic więc dziwnego, że stosowana jest powszechnie w branży budowlanej i wykończeniowej. Używa się jej do ocieplania poddaszy, ścian, podłóg, zbiorników czy garaży. Jest całkowicie bezpiecznym i trwałym sposobem na zapewnienie wnętrzom stałej temperatury oraz uniknięciem niekorzystnej wilgoci.