Napowietrzanie oczyszczalni przydomowej

Jak prowadzić napowietrzanie oczyszczalni przydomowej?

Podstawowym procesem, o który powinniśmy zadbać w przydomowej oczyszczalni jest napowietrzanie. Odpowiednio dobrany sprzęt do napowietrzania pozwoli na skuteczniejsze oczyszczanie, a co za tym idzie – oszczędność.

Dlaczego tak ważne jest napowietrzanie oczyszczalni?

Napowietrzanie jest istotne ze względu na dwa procesy zachodzące w oczyszczalni:

  • tlenowy rozkład zanieczyszczeń
  • cyrkulacja osadów 

Odpowiednie napowietrzanie dostarcza tlenu bakteriom odpowiedzialnym za procesy gnilne. Są to bakterie tlenowe, więc brak napowietrzania doprowadzi do ich obumierania i zahamowania oczyszczania. Strumień powietrza powoduje też podnoszenie, rozdrabnianie i cyrkulację osadów. Zwiększa to wydajność redukcji zanieczyszczeń i zapobiega procesom beztlenowym na dnie zbiornika.

Jaki sprzęt wybrać do napowietrzania?

Przy wyborze urządzenia napowietrzającego zwróćmy uwagę na jego konstrukcję i odporność na warunki zewnętrzne. Wybierzmy też taki sprzęt, który będzie łatwy w konserwacji i możliwie bezawaryjny przy minimalnej profilaktyce. Ewentualne awarie powinny być też łatwe do wykrycia i usunięcia.

Aby zapewnić opłacalność inwestycji, urządzenie nie powinno pobierać zbyt dużo energii elektrycznej przy zachowaniu wysokiej wydajności pracy. Przydomowa oczyszczalnia to inwestycja na lata. dlatego wskazany jest również długi okres gwarancyjny zakupionego sprzętu. Zadbajmy też o komfort użytkowania i zwróćmy uwagę czy urządzenie jest wyposażone w redukcję hałasu i wibracji.

Zwróćmy uwagę na łatwość instalacji wybieranego sprzętu. Istotnym aspektem może być też rozmiar napowietrzacza w przypadku niewielkiej ilości dostępnego miejsca.

Napowietrzanie oczyszczalni przydomowej

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to proste rozwiązanie na neutralizację nieczystości. Zapewnia również niezależność od publicznych instalacji i pozwala na pozbywanie się ścieków w sposób ekologiczny oraz z zachowaniem obowiązujących norm. Zadbajmy więc o właściwy sprzęt zapewniający odpowiednią optymalizację procesu i gwarantujący zwrot poniesionych kosztów.