Jak wybrać porządne ściski stolarskie?

Stolarskie ściski różnią się między sobą praktycznie wszystkim – materiałem, mechanizmem wywierania nacisku i wytrzymałością, dlatego też warto poznać wady i zalety poszczególnych ścisków, dzięki czemu będzie można wybrać te najlepsze.

Materiał

Ściski stolarskie z tworzywa są bardziej miękkie od metalowych, dlatego też zdecydowanie lepiej nadają się do chwytania delikatnych i lekkich materiałów. Korzystając z metalowych zacisków można niestety w wielu przypadkach uszkodzić naciskane przedmioty. Pamiętać należy także i o tym, że siła ścisku jest tak naprawdę zależna od trwałości mechanizmu (np. gwintu prowadnicy). W praktyce okazuje się również, że olbrzymie znaczenie ma także długość dźwigni, która obsługuje mechanizm. Im dźwignia jest dłuższa, tym łatwiej jest uzyskać zdecydowanie większą siłę.

Po czym poznać dobre ściski stolarskie?

Porządne ściski powinny być wykonane estetycznie i bardzo dokładnie. Muszą one zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa podczas mniej lub bardziej skomplikowanych prac. Niestety niedokładnie wykonane ściski mogą uszkodzić obrabiany materiał albo uniemożliwić osiągnięcie satysfakcjonujących efektów pracy. Wybierając ściski należy pamiętać także o tym, że im mniejsza powierzchnia robocza danego ramienia albo śruby, tym większa jest siła, która działa bezpośrednio na powierzchnię styku. Pracując na małych powierzchniach należy tak dobierać ściski, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnych materiałów.