Jednostrefowa taryfa G11 czy rozliczenie dwustrefowe?

Uniwersalność i prostota taryfy G11 sprawia, że jest ona najczęściej wybieraną taryfą przez większość gospodarstw domowych. Dużą popularnością cieszy się też taryfa dwustrefowa G12 – zarówno w wersji podstawowej, jak i jej odmiana G12w. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ich wybór powinien być oparty na indywidualnych potrzebach i preferencjach domowników.

Całodobowa taryfa G11 czy dwustrefowe taryfy G12 i G12w?

Taryfa G11 jest taryfą jednostrefową, co oznacza, że przez całą dobę obowiązuje niezmienna stawka za kilowatogodzinę. Niezależnie od tego, na jakie godziny przypada największe zużycie energii elektrycznej, cena prądu jest taka sama. Inaczej wygląda to w przypadku taryf dwustrefowych takich jak G12 i G12w, gdzie doba podzielona jest na godziny pozaszczytowe i godziny szczytu. Taryfa dwustrefowa dzieli dobę na strefę z tańszym i droższym prądem. Na wysokość rachunków wpływ ma to, w jakich godzinach ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej. Taryfa G12 uznawana jest za taryfę nocną, gdzie tańszy prąd przypada zwykle na godziny od 22:00 do 06:00. W godzinach od 06:00 do 22:00 korzystanie z prądu wiąże się z większymi kosztami. Z kolei taryfa G12w jest taryfą weekendową. Oprócz godzin nocnych niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje przez cały weekend, dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy.

Czy zmiana taryfy z jednostrefowej na dwustrefową ma sens?

W przypadku taryfy dwustrefowej można uzyskać niemałe oszczędności w skali roku, ale tylko pod warunkiem, że co najmniej 40% całkowitego zużycia energii elektrycznej przypadać będzie każdego dnia na godziny pozaszczytowe (objęte niższą stawką za kilowatogodzinę). Jeśli w gospodarstwie domowym zapotrzebowanie na prąd jest równomierne i nie ma możliwości zaplanowania czasu pracy urządzeń elektrycznych na godziny z tańszym prądem, korzystanie z taryfy dwustrefowej nie ma najmniejszego sensu. Taryfa dwustrefowa przeznaczona jest dla konsumentów będących w stanie świadomie zaplanować zużycie energii elektrycznej na godziny wieczorne i nocne.

źródło: https://24fotowoltaika.pl/taryfa-g11-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Więcej o taryfie G11: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dla-ciebie