Klucz udarowy – do czego służy?

Klucze udarowe to bardzo pomocne narzędzia, które potrafią zminimalizować konieczność użycia ludzkiej siły praktycznie do zera. Są one zatem bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu, ponieważ to one „odwalają czarną robotę” odkręcając m.in. śruby przy oponach samochodowych.

Klucz udarowy elektryczny i jego zastosowanie

Klucz elektryczny udarowy najczęściej można spotkać w warsztacie samochodowych, u wulkanizatorów, jak również w prywatnym garażu miłośnika majsterkowania. Najczęściej są one zasilane sieciowo, z gniazda zapalniczki lub za pomocą akumulatora. Jednak konkretne modele mogą różnić się między sobą nie tylko ceną, ale również momentem obrotowym. Ponadto niektóre modele są dostępne z różnymi dodatkowymi opcjami, jak np. dynamometr.

Klucz udarowy elektryczny a moment obrotowy

Prędkość obrotowa jest jednym z podstawowych parametrów określanych dla kluczy udarowych, natomiast nie należy traktować jej jako parametru najważniejszego. Teoretycznie większa prędkość obrotowa pozwala na szybsze wykręcenie lub przykręcenie śrub, ale po pierwsze różnice nie są w większości przypadków na tyle znaczne, aby się nimi przejmować, a po drugie nominalna prędkość obrotowa jest obliczana dla klucza nieobciążonego, czyli pracującego „na pusto”. W praktyce niemal zawsze klucz pracuje wolniej, a użytkownik i tak z różnych względów nie zawsze pracuje z wykorzystaniem pełnych możliwości danego klucza.