Lasery krzyżowe – czym są te popularne narzędzia?

Niekiedy określane mianem „liniowych”, powszechnie używane w dziedzinie szeroko rozumianego budownictwa – lasery krzyżowe – to nic innego jak laserowe poziomice, które stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych instrumentów pomiarowych. Do czego służą i na czym w praktyce polega ich praca?

Specyfika działania

Charakteryzowany typ narzędzi emituje linie laserowe – przeważnie dwie bądź więcej, stąd ich nazewnictwo. Lasery te są umiejscowione względem siebie pod kątem prostym, a w konsekwencji tego rzucane przez nie na ścianę linie formują się w swego rodzaju krzyże, zaś ich ramiona przecinają się równo pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Zasady użytkowania

Omawiany sprzęt znakomicie sprawdza się w codziennej eksploatacji budowlanej, ponieważ większość obecnie wykorzystywanych laserów krzyżowych to samopoziomujące modele, dysponujące specjalnymi kompensatorami magnetycznymi jakie lokują emitowane linie perfekcyjnie w pionie i poziomie. W związku z tym zbędne jest poziomowanie manualne. Dziś, zdecydowana większość laserów tego typu, posiada kompensatory z opcją blokady oraz wyświetlania linii skośnych.

Wiele rodzajów

Istnieje niezwykle szeroki wachlarz różnorodnych rodzajów laserów krzyżowych. Wśród nich można wyszczególnić te z odbiornikiem laserowym, jak także zupełnie proste warianty, a więc cechujące się standardową, klasyczną rozpiętością kątową wiązki. Jeszcze co innego to lasery z rozszerzonym obszarem emisji linii pionowych oraz poziomych.