Sposoby na gruntowanie betonu

Wiele osób zmaga się z odnowieniem powierzchni betonowych. Jak często się przekonujemy stary beton pęka, kruszy się. Oczywiście nie oznacza to konieczności wymiany całej płyty, czasem wystarczy gruntowanie betonu.

Od czego zacząć?

Podstawowym naszym celem powinno być dobre przygotowanie podłoża. Nie wolno w tym momencie zapomnieć o czynnościach wstępnych takich jak zamiatanie oraz zebranie brudu i odłamków pokruszonego betonu. Choć to truizm, to czyszczenie i odtłuszczenie powinno rozpocząć każdą pracę z powierzchnią betonową. Po tych czynnościach wstępnych możemy przejść do właściwego remontowania podłoża.

Zanim zaczniemy nakładać warstwy farb proponujemy zagruntować betonową powierzchnię. Choć wybór jest dość duży, warto rozpatrzeć się za dobrym materiałem. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się grunt głęboko penetrujący do betonu. Oprócz tego, że zapewni lepsza przyczepność i chłonność może znacznie zmniejszyć zużycie farby.

Dlaczego gruntujemy

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze strukturę podłoża. Wiele z nich, w tym beton jest porowate. Cząsteczki polimerowe lub akrylowe gruntu wnikają w nie, tworząc warstwę izolacyjną, ochronną, jednocześnie nie utrudniając „oddychania” podłoża. To bardzo ważne chociażby przy nakładaniu świeżego tynku – https://budujmy.eu/pl/menu/grunty-do-betonu-956.html. Stosując grunt do betonu unikniemy także przebarwień na kolorowych powierzchniach.

Grunt potrzebny będzie szczególnie przy użyciu lateksowych bądź silikonowych farb, które są wysokiej jakości. Dobre przygotowanie podłoża z pewnością obniży koszty. Dlaczego? To proste, trafiając pod jednolite, zagruntowane podłoże farba będzie lepiej się trzymać. To pozwoli na dłuższe użytkowanie, nawet przy intensywnym szorowaniu, a praca będzie przebiegać bez niepotrzebnych poprawek.

Częstym wskazaniem do gruntowania jest luzowanie się kruszywa. Grunt pozwala je związać jeszcze przed nakładaniem farby.