Wciągarka elektryczna

Wciągarka elektryczna

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wciągarek budowlanych i warsztatowych. Główną funkcję, jaką pełnią jest podnoszenie podłączonych przedmiotów. Rynek oferuje modele warsztatowe, budowlane oraz mniejsze mobilne wciągarki do wyścigów off-road. Wciągarki elektryczne są praktyczne i bardziej wydajne w porównaniu z klasycznymi wyciągarkami ręcznymi (https://zamu.pl/wciagarki-i-wyciagarki). Oczywiście ich cena jest znacznie wyższa, ale doskonale się sprawdzają w pracach warsztatowych typu wciągnięcie karoserii samochodu czy ciężkiej szyby.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Do najważniejszych parametrów wciągarek elektrycznych należą:

  • Udźwig – najbardziej popularnym przedziałem maksymalnej nośności z bloczkiem jest 200 – 400 kg, natomiast bez bloczka wynosi on 100 – 200 kg. Oczywiście im większy, tym wciągarka podniesie więcej.
  • Moc silnika – wpływa na efektywność i szybkość pracy. Wartość ta plasuje się w przedziale od 200 do 1200 W. Większość urządzeń pracuje przy zasilaniu 230 V i można obsługiwać je agregatem prądotwórczym.
  • Zakres podnoszenia – zależy od długości liny, a jest to zazwyczaj 12 – 15 metrów. Przy czym należy uwzględnić maksymalny ciężar przewidziany do podnoszenia przez producenta na danej wysokości. Przykładowo przedmiot o masie 300 kg może być podnoszony do 6 m, natomiast ważący 100 kg – do 15 m.
  • Szybkość podnoszenia – producenci zalecają wartość 5 metrów na minutę przy podnoszeniu z bloczkiem, natomiast bez bloczka 10 metrów na minutę.
  • Zabezpieczenia – bezpieczna wyciągarka powinna posiadać europejski certyfikat CE, blokadę oraz wytrzymałą linę (minimum o grubości 4,5 mm).