Zalety tynku mineralnego

Przy wyborze tynku trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę stopień wilgotności oraz skuteczność istniejącej wentylacji. Rodzaj elewacji jest uzależniony od tego, czy system zewnętrznego ocieplenia wykonywany jest na nowym lub starym budynku.

Stosowanie tynku mineralnego

Czynniki atmosferyczne, lokalizacja domu oraz natężenie zanieczyszczeń również wpływają na to, jaki tynk mineralny wybrać. W niektórych miejscach emisja pary wodnej jest większa, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią wymianę powietrza między otoczeniem zewnętrznym i domem. Tynk mineralny najlepiej kupować u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią. Żeby w pomieszczeniach nie gromadził się nadmiar wody to budynek powinien oddychać. Tynk mineralny posiada wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest oczywiście paroprzepuszczalność.

Rodzaje tynków mineralnych

Wymiana wilgoci nie będzie zachwiana, jeżeli zostanie zastosowany cienkowarstwowy tynk OS. Wykonanie zewnętrznego systemu ocieplenia nie powinno zaburzyć równowagi wentylacji, dlatego nie trzeba się o to martwić. Wysoka przepuszczalność wody jest parametrem, który wyróżnia tynk mineralny na tle innych. Ruchy tektoniczne cały czas są w ruchu, dlatego nie ma co się dziwić, że konstrukcja domów po pewnym czasie ulega zmianie. Niektóre wewnętrzne naprężenia nie są nawet widoczne, dlatego dosyć ciężko jest je zauważyć gołym okiem. Wewnętrzne pęknięcia przenoszą się na elewację, jeżeli tynk nie zostanie właściwie dobrany. Później powstają nieestetycznie wyglądające odpryski oraz rysy, które bardzo szybko niszczą całą elewację. Tynk akrylowy to jeden z najbardziej szczelnych i odpornych materiałów na zanieczyszczenia atmosferyczne, dlatego jest bardzo chętnie wykorzystywany w budownictwie. Wysoka odporność na wilgoć także jest bardzo ważna.